Jak świętować

Tak naprawdę Szyszkielniki są zawsze, kiedy ktoś sadzi drzewo, ale współcześnie święto obchodzi się dwa razy do roku, 23 marca wiosenne i 6 września jesienne. Podczas pierwszych można sadzić drzewa z sadzonek, lub nasion stratyfikowanych. Na jesień zebrane szyszki, kasztany, żołędzie, orzechy i inne nasiona dobrze jest wsadzić do zamrażalnika i zasadzić dopiero na wiosnę. Obchody są huczne i mogą trwać nawet kilka dni.

Na święta sporządza się paczuszki wypełnione siankiem, lub igliwiem i szyszką oraz karteczką z życzeniami, które rozsyła się rodzinie, przyjaciołom i bliskim. Zamiast paczuszki można też rozsyłać własnoręcznie przygotowane szyszkielnikowe kartki. Jeśli masz dwie lewe ręce napisz na szyszkodar@gmail.com wyślemy Ci darmowe wzory pocztówek do wydrukowania.

Rodzinnie spożywa się uroczystą kolację, lub pali się ognisko i zajada ziemniaki w mundurkach, albo mięsiwa pieczone na ogniu i na deser ciasta z leśnych owoców.

Jeśli nie jadasz mięsa tarty z leśnymi grzybami, albo potrawy z czosnkiem niedźwiedzim na pewno okażą się równie przepyszne.

Można zdecydować się na ugotowanie gulaszu w kotle nad ogniskiem. W takiej sytuacji kucharz powinien wrzucić do gara małą szyszkę, kto ją później znajdzie na talerzu będzie miał szczęście.

Ważnym elementem każdych Szyszkielników jest również wspólne sadzenie drzewa.

Do typowych pozdrowień świątecznych należą:

 • Szyszkiego Najlepszego
 • Byś nie wiedział co to bieda
  często musisz sadzić drzewa
 • Aby mąż chodził szczęśliwy,
  Żona często chichotała,
  W domu nic nie brakowało,
  Sakwa złotem Ci pęczniała. 
  Aby nikt z nas nie chorował,
  Zawsze było dużo jadła,
  Byśmy mieli bezmiar siły,
  Bieda się tu nie zakradła.
  Aby piwa lał się strumień,
  Bratu zawsze brat polewał,
  Byśmy zawsze pamiętali,
  Coby często sadzić drzewa.

Dbajmy o przyrodę i o siebie nawzajem, sadźmy drzewa i obdarowujmy się szyszkami.